Analytická metoda hodnocení environmentálních dopadů tzv. Life cycle analysis (LCA) odborně určí, které výrobky jsou více či méně šetrnější k životnímu prostředí. To bylo i cílem LCA studie balených jogurtů od společnosti Madeta.
V současné době je pozornost z hlediska dopadů na životní prostředí soustředěna z velké části pouze na obaly, aniž by byl řešen dopad celého výrobku na životní prostředí. To znamená od získání surovin, výroby produktu, jeho balení, distribuci až po konečnou spotřebu a nakládání se zbytky výrobku a obalem jako s odpadem. Teprve zahrnutí životního cyklu celého produktu, včetně jeho obalu, poskytne skutečný pohled na výrobek a naznačí reálné možnosti snižování jeho environmentálních dopadů.
Cílem studie společnosti Madeta bylo vytvořit modelový příklad posuzování dopadu výrobku a obalu na životní prostředí v jeho jednotlivých stádiích, od získání surovin až po konečnou spotřebu, při použití tří různých typů obalů: plastový obal, odlehčený plastový obal s papírovou výztuhou a jednocestné sklo.
Studie detailně sledovala životní cyklus baleného jogurtu od produkce a svozu mléka až po nakládání s obalovým odpadem. Jsou to tato stádia životního cyklu:
- Produkce a svoz mléka
- Pasterace mléka
- Pasterace smetany
- Výroba sušeného mléka
- Výroba jogurtu
- Čištění technologie
- Doprava jogurtu potrubím
- Výroba jogurtových obalů
- Doprava jogurtových obalů do Madety
- Balení jogurtu
- Rozvoz jogurtu na moderní trh
- Nakládání s odpadem
LCA sledovala v celém životním cyklu výrobku ukazatele globálního oteplování (kg CO2e), celkovou spotřebu energie (MJ) a celkovou spotřebu vody (m3). Zajímavé výsledky prezentuje i detailní analýza výroby 1000 kg bílého jogurtu, posuzovaná od produkce syrového mléka po bránu výrobního závodu.
Jaké jsou tedy výsledky?
Největší environmentální dopad má jogurt (150 ml) balený v jednorázovém skleněném obalu. Další dva jogurty, balené do plastového PP (250 ml) a odlehčeného plastového obalu s papírovou výztuhou (380 ml), měly výrazně lepší výsledky.
Na celkových environmentálních dopadech baleného jogurtu se nejvíce podílí z 80 % samotná výroba jogurtu, ne obalu. U jogurtů v jednorázových skleněných obalech je celkový dopad baleného výroku zhoršen o vysokou ekologickou zátěž při výrobě skleněného obalu, který tvoří 46 %. Paradoxně tolik kritizované plasty, popřípadě v kombinace s papírem, jsou podle LCA studie nejméně zátěžové pro životní prostředí, mají pouze 16% podíl na celkové environmentální zátěži v životním cyklu baleného výrobku.
Hlavní příčinou vysoké zátěže vlastní výroby jogurtu je produkce syrového mléka, která se na kategorii dopadu „globální oteplování“ u dvou hlavních ingrediencí výroby jogurtu, tj. pasterovaného a sušeného mléka, podílí z 97,66 % u pasterovaného a z 96,71 % u sušeného mléka.
Celá studie ZDE.
Comments are closed.