Evropská investiční banka (EIB) ve své nové studii analyzuje hodnotový řetězec plastů a identifikuje investiční příležitosti a opatření, která vedou k účinnější a ekologičtější výrobě, používání, opětovnému použití a recyklaci plastů, s cílem minimalizovat plastový odpad.
Toto jsou navrhovaná inovativní řešení pro celý hodnotových řetězec plastů:
- Používání materiálových alternativ pro tradiční obaly nebo zpracovatelských průmysl. Např. biologicky odbouratelné, bioplasty, náhražky plastů podobné papíru, plasty, které vyžadují méně vstupních materiálů nebo mají menší dopad na životní prostředí.
- Redukce, oprava a opakovatelné použití. Např. bezobalové maloobchodní koncepty, prodloužení životního cyklu výrobku pomocí inovativních opravárenských technologií.
- Zvýšení efektivity a optimalizace hodnotového řetězce plastů digitalizací. Např. tržiště pro nevyužité zbytky plastů a recyklovaný granulát, platformy využívající AI nebo blockchain pro zvýšení cirkularity (trasování plastů).
- Vodoznaky a techniky značení, umožňující lepší třídění hodnotného nebo specifického toku odpadů. Výsledkem je kvalitnější separovaný plast pro recyklační zařízení a zvýšení hodnoty plastů na konci své životnosti.
- Fyzické nástroje pro výrobce zpracovatele, zpracovatele odpadu, třídiče a recyklátory, kteří řeší problémy ve specifických fázích hodnotového řetězce. Např. pokročilé balící stroje, modulární inovační třídící jednotky nebo chytré odpadkové koše pro třídění a kompresi odpadu přímo na místě.
- Recyklační inovace se zaměřením na těžko recyklovatelný odpad pro směsné plasty nebo specifické toky průmyslového odpadu. Aktuálně se vyvíjejí pokročilé recyklační techniky k výrobě recyklovaných polymerů s vysokou úrovní čistoty – chemická recyklace.
- Řešení pro znečištění moří. Např. samořídící čluny, speciální bariéry pro sběr městského nebo mořského odpadu.
Comments are closed.