Pro základní typy obalových materiálů máme stanoveny recyklační cíle. Chybí zde ale jeden hojně používaný obal složený z papíru, plastu a někdy i hliníku – nápojový karton.
Tento kompozitní obal, často nazývaný jednoduše „tetrapak“, nebyl vůbec začleněn do povinných cílů sběru a recyklace tak, jako plastové nápojové lahve. Recyklační cíle pro ostatní obalové materiály jsou nyní jasně určeny s dvěma cíly, vždy pro rok 2025 a 2030. Papír a lepenka se musí recyklovat minimálně ze 75 % a následně 85 %, sklo 70 % a 75 %, hliník 50 % a 60 %, železo 70 % a 80 %, dřevo 25 % a 30 %, plast 50 % a 55 %.
Povinné cíle sběru plastových nápojových lahví jsou stanoveny podle zákona Single Use Plastics, který nabyl účinnosti před dvěma měsíci. V roce 2025 musíme vysbírat alespoň 77 % PET lahví, což dnes již splňujeme s 82 %. Od roku 2030 se sledují už i další druhy plastových nápojových lahví a je požadováno minimálně 90 % sběru. Evropskou komisí nově představený návrh Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR) počítá od roku 2026 i s povinným cíly sběru nápojových plechovek. Třetí nerozšířenější nápojový obal, zejména na mléko a džusy, ovšem stále chybí. Přitom zpět do výrobního řetězce se u nás vrací méně než čtvrtina obalů z nápojových kartonů, což je o polovinu méně než celoevropský průměr.
Tento problém samozřejmě nejvíce tíží výrobce používající nápojové kartony pro jejich výrobky. Jsou účastníky EPR systému neboli rozšířené odpovědnosti výrobce. Ten ze zákona bere zodpovědnost za celý životní cyklus výrobku, včetně nakládání s odpadem.
Mezi největší výrobce nápojových kartonů patří společnost Tetra Pak. Ta je nyní největším iniciátorem a prosazovatelem povinných cílů sběru a recyklace.
Čeští politici obdrželi v těchto dnech do svých kanceláří speciální zásilku mléka. Ta upozorňuje na fakt, že Česko oproti jiným evropským zemím výrazně zaostává v recyklaci nápojových kartonových obalů. V Česku je potřeba změna legislativy směrem, který je běžný v zemích západní Evropy.
Právě Tetra Pak je iniciátorem nové iniciativy V rukou to máte jenom vy. V těchto dnech rozeslala politikům speciální zásilky, které na problematiku upozorňují. Zásilku obdržel předseda vlády, ministerstvo životního prostředí a další členové kabinetu a zástupci výborů pro životní prostředí v Senátu i Poslanecké sněmovně. Zásilka obsahuje dvě speciálně upravené krabice s mlékem, které politici denně používají do kávovarů ve svých kancelářích. Na mléku se politici můžou dočíst třeba to, že jeho obal s největší pravděpodobností skončí na skládce nebo ve spalovně. Pokud by ale zákonodárci zvedli ruku pro nové recyklační cíle, mohly by se nápojové kartony stát součástí cirkulární ekonomiky stejně jako například PET lahve. Politici dostali také otevřený dopis s nabídkou k setkání a projednání problematiky recyklace nápojových kartonů.
Od legislativního zakotvení povinnosti recyklace si výrobní společnosti slibují snížení vlivu nápojových kartonů na životní prostředí. Dalším pozitivním důsledkem je také snížení emisí skleníkových plynů, které by s sebou zvýšení míry recyklace mělo přinést. Tento krok by tak mohl do roku 2030 přispět k celkovému snížení emisí České republiky.
Foto: Freepik.com
Comments are closed.