Od roku 2030 budou všechny plastové části obalů obsahovat povinný recyklát.
Podle platného zákona o jednorázových plastech byl závazek určen pouze pro nápojové plastové lahve, nové nařízení o obalech ho ale rozšiřuje i na další typy plastových obalů.
Podle dnes již dobře známého zákona o zákazu jednorázových plastů (Single Use Plastics), který v Česku platí od října letošního roku, musí obsahovat nápojové PET lahve od roku 2025 minimálně 25 % recyklátu (rPET) a od roku 2030 minimálně 30 % recyklátu u všechny nápojových lahví bez rozdílu druhu plastu. Žádná další pravidla pro povinný recyklát už neuvádí.
Tato situace se ale mění. V minulém týdnu Evropská komise (EK) představila svůj návrh Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR). O prvním neoficiálním návrhu jsme psali v předešlých příspěvcích. Tato verze se s oficiálním návrhem v některých povinných parametrech liší a EK návrh nařízení na poslední chvíli upravila tak, aby byly stanovené cíle více realizovatelné. Nicméně, k prvnímu návrhu nařízení se velmi kriticky vyjadřovaly evropské asociace průmyslu, kterého se nařízení nejvíce dotkne.
Předložené nařízení PPWR nyní čeká standartní legislativní proces s ambicí přijetí nařízení do května 2024 v celé EU.
Výrobci, kteří balí do plastových materiálů, nebo používají obaly jejichž součástí jsou i plastové složky, musí povinně používat plastový materiál s daným objemem recyklátu. Podle druhu baleného produktu bylo vytvořeno několik kategorií pro splnění povinnosti. Obaly vyrobené majoritně z PET materiálu a s největším rizikem kontaminace (contact sensitive), kam patří potraviny, nápoje, kosmetické nebo farmaceutické výrobky, musí obsahovat minimálně 30 % recyklátu od roku 2030. Už to nejsou jen známé nápojové „petky“, ale i PET krabičky, kelímky, folie a další. Ve stejném roce 2030 musí další plastové obaly s rizikem kontaminace, mimo již zmíněný PET, obsahovat alespoň 10 % recyklátu. O dalších 10 let později se tyto dvě kategorie slučují, a kromě nápojových lahví musí od roku 2040 obsahovat 50 % recyklátu a více.
Nápojové plastové lahve, ne pouze PET, ale i HDPE, PP a další, musí v roce 2030 obsahovat 30 % recyklátu, za dalších deset let je to 65 %.
Ostatní plastové obaly a plastové části obalů musí od roku 2030 obsahovat 35 % recyklátu a od roku 2040 minimálně 65 %.
Současně bude povinností vyrábět takové plastové obaly, aby nejpozději od roku 2030 byly všechny plně recyklovatelné.
EK svým novým nařízení cílí na výrazné navýšení objemu recyklace a snížení vzniku obalového plastového odpadu, který se skládkuje nebo spaluje kvůli špatné recyklovatelnosti. S vyšším objemem recyklátu ve výrobních procesech se pak očekávají nižší náklady na množstevní jednotku recyklátu.
Aby se mohl požadovaný objem recyklátu navýšit, je nutné zvýšit investice do recyklačních zařízení a nových technologií. Do popředí se dostane pokročilá recyklace plastů neboli chemická recyklace. Tato technologie zvládne zpracovat plasty i s mírným znečištěním. Výsledkem je recyklát kvality panenského plastu vhodný pro obaly produktů náchylných ke kontaminaci, zejména potraviny, nápoje, kosmetika a farmacie.
Chemická recyklace je nyní ve fázi, kdy jejímu masivnímu rozšíření brání některá legislativní ustanovení. Mezi tři hlavní typy chemické recyklace řadíme pyrolýzu, plazmatické zplynování a chemicko-termickou depolymeraci. První dva typy produkují pyrolytický olej a plyn, ze kterých lze vyrobit mimo paliva také plasty, které by mohly být označovány jako recyklát. Ovšem při současné povolené metodě výpočtu recyklátu z plastového odpadu pomocí pyrolýzy a zplyňování, lze započíst pouze maximálně 10 %. Toto množství je velmi nízké, abychom splnili jak povinné vysoké objemy recyklátu v obalech, tak cíle celkové recyklace plastů každého členského státu EU. Stakeholdeři z odpadového hospodářství se snaží prosadit vhodnější metodu výpočtu, kdy lze uznat až 50 % recyklátu.
S novým nařízením o obalech a obalových odpadech se chemická recyklace stane základním způsobem zpracování vytříděných plastů. Nové nařízení by státy EU měly přijmout do května 2024. Podle SUP první závazné cíle povinného recyklátu začínají u PET v roce 2025, pro další plasty podle nového nařízení od roku 2030. Máme tedy 8 let na výstavbu dalších moderních třídících a recyklačních zařízení.
Foto: Freepik.com
Comments are closed.