Nápojové kartony, které každý známe jako obaly minimálně mléka a džusů, jsou v okolních zemích recyklovány mnohem lépe než u nás. V Belgii, Německu nebo Rakousku je zrecyklováno 50 % nápojových kartonů. U nás bohužel zatím jen čtvrtina.
Proč to jde za hranicemi lépe?
Tyto státy zavedli svoje vlastní cíle recyklace platné na jejich území. To je nutí přijmout taková opatření, aby sběr a recyklace splnili vnitrostátní recyklační limity.
Plošný sběr nápojových kartonu je v ČR úspěšně vyřešen prostřednictvím oranžových sběrných nádob. Navazující recyklace bohužel ne. Podle českých zákonů, vycházející z evropské směrnice o obalech, jsou stanoveny recyklační cíle ostatní druhů obalů, ale ne kompozitních obalů typu nápojový karton.
Společnost Tetra Pak, mající zájem na maximální recyklaci jejich obalů, započala jednání s Ministerstvem životního prostředí s cílem narovnat stav a ukotvit povinný cíl recyklace nápojových kartonů do české legislativy.
Nápojové kartony jsou oblíbeným a praktickým obalem 48 % Čechů, což potvrzuje průzkum společnosti Tetra Pak. Druhou oblíbenou variantou obalu jsou s 28 % skleněné lahve a na třetím místě PET lahve, které preferuje 8 % respondentů.
„Z pohledu vlivu na životní prostředí je velkou výhodou nápojového kartonu nízká uhlíková stopa. Pokud vezmeme v úvahu celý životní cyklus, mají nápojové kartony vůbec nejnižší uhlíkovou stopu v porovnání s dalšími dostupnými nápojovými obaly. Tu lze navíc ještě snížit tím, že se jich bude více recyklovat. K tomu jsou ale potřeba vedle snahy lidí o třídění odpadu i legislativní změny,“ upozorňuje Štěpán Ledvina, expert na cirkulární ekonomiku ze společnosti Tetra Pak.
Foto – zdroj: freepik.com
Comments are closed.