Hodnocení kolektivní odpovědnosti firmy v sociální a environmentální oblasti se stává nezbytnou součástí ratingu vyžadovaný bankami, pojišťovnami nebo investory a je také důležitý ukazatel pro transparentní obchodní vztahy mezi dodavateli a odběrateli.
Principy ESG se od poloviny loňského roku řídí již všechny banky v Evropské unii. Nová regulace bankám předepisuje, jak faktory ESG začlenit do své činnosti, do procesu poskytování úvěrů a požadavků na své klienty. Evropská unie regulacemi navazuje na Pařížskou dohodu z roku 2015, která zavazuje členské státy snížit emise skleníkových plynů.
Co znamenají nové požadavky v oblasti společenské odpovědnosti a ekologické udržitelnosti pod zkratkou ESG (Environmental, Social, Governance)?
Environmentální kritéria se týkají ekologie, například využívání surovin, tvorby uhlíkové stopy, spotřeby vody či využívání obnovitelných zdrojů.
Sociální kritéria hodnotí míru společenské odpovědnosti certifikované firmy, například dodržování lidských práv, pracovní podmínky a zaměstnanecké vztahy, principy rovnosti, etický výběr dodavatelů.
Governance je souhrn kritérií, která sledují vnitřní strukturu a postupy ve firmě, etiku a transparentnost. Sleduje se mimo jiné dodržování ISO, ochrana osobních údajů, investiční strategie, struktura investorů nebo také vztahy s autoritami.
Evropská unie vyčlenila na financování projektů podporujících udržitelnost velký objem finančních prostředků ve formě zvýhodněných úvěrů a dotací. Čerpat se bude z operačních programů na roky 2021+, zejména z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, Modernizačního fondu či Národního plánu obnovy.
ESG reporting vykazují finanční instituce již od roku 2018, ovšem podle různých metodik a data jsou těžko srovnatelná. Proto byla novou směrnicí sjednocena pravidla a rozšířena skupina subjektů povinnosti reportingu.
Podle směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) bude ESG reporting od roku 2023 povinný pro všechny firmy podle tří kritérií – více než 250 zaměstnanců, obrat přes 40 mil. EUR, aktiva přes 20 mil. EUR. Od roku 2026 pak budou muset data zřejmě vykazovat i menší společnosti kótované veřejně na burzách.
Dojde i k vyšší transparentnosti společností ve vykazování přehledu o společenské odpovědnosti celého svého dodavatelského řetězce. Pro potvrzení validity ESG reportingů bude povinný audit a jejich zveřejnění bude podle jasně definovaných pravidel.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.