Směrnice Single Use Plastic požaduje 90 % sběr všech plastových nápojových lahví. Pokud některé lahve budou povinně zálohované a některé ne, pak je pro splnění cíle rozhodující celkový součet sběru nápojových plastových obalů, ne pouze výkonnost povinného zálohového systému.
Evropská směrnice Single Use Plastic (SUP), transponovaná do vládního návrhu Zákona o omezení dopadu plastových výrobků na životní prostředí, neřeší pouze zákaz jednorázových plastů, ale určuje i další povinnosti. Patří mezi ně i cíle sběru použitých nápojových lahví. Povinnost se vztahuje na nápojové lahve do objemu až 3 litry včetně jejich uzávěrů a víček. Do roku 2025 je potřeba zajistit sběr minimálně 77 %, od roku 2029 minimálně 90 %.
Nápojovou lahví se rozumí lahev používaná pro jakýkoliv druh nápoje, včetně piva, vína, pitné vody, tekutého občerstvení, šťáv a nektarů, mléka, mléčných výrobků a také instantních nápojů určených k přímé spotřebě. Mezi nápojové lahve patří ovšem mimo tolik diskutované PET lahve také další typy lahví. Hovoříme o plastech HDPE, PVC nebo plastových kompozitech.
Které nápojové obaly musí být tedy součástí povinného zálohového systému, aby byly splněny cíle sběru podle SUP, jak deklarují prosazovatelé záloh? Pokud bude zálohový systém povinný pro všechny nápojové obaly dle definice SUP, pak lze předpokládat bezproblémové splnění cílů sběru. Pokud ovšem některé obaly budou a některé nebudou zálohované, pak jsou pro splnění cílů určující součty sběru všech nápojových obalů, ne pouze výkonnost systému povinných záloh. Navržený systém povinného zálohování totiž nepočítá se zálohováním všech nápojových obalů dle SUP. Zahrnuje pouze PET obaly od vod a limonád.
Neustále se zvyšuje konzumace mléčných nápojů, ovocných a zeleninových šťáv, ty jsou převážně baleny do plastových lahví. Pokud by zálohový systém nezahrnoval tyto typy nápojů, tak by se podíl nezálohovaných obalů aktuálně pohyboval okolo 10 %. Lze předpokládat, že s trendem zdravého životního stylu se bude spotřeba těchto nápojů zvyšovat, tzn. od roku 2029 může být jejich podíl na trhu více než 20 %.
Aktuální míra vytřídění plastových obalů podle specifikace SUP se odhaduje na 75 %. Pokud obce a třídičky nemají investovat do intenzifikace třídění, pak musíme předpokládat, že tato míra třídění u nezálohovaných obalů zůstane stejná i do budoucna. Abychom dosáhli celkového sběru nápojových obalů, bude nutné, aby zálohový systém dosahoval účinnosti vyšší než 90%, protože je nutné kompenzovat nižší třídění nezálohovaných obalů. Tuto potřebnou účinnost je možné snadno spočítat, protože pokud sečteme podíl zálohovaných obalů na trhu násobený procentem jejich vratnosti a podíl nezálohovaných obalů násobený 75%, musí nám vyjít požadovaných 90%.
Snadno tak zjistíme, že pokud prodej mléčných nezálohovaných nápojů zůstane neměnný, pak zálohový systém musí dosáhnout vratnosti alespoň 93 %, aby se nemuselo investovat do posílení sběru nápojových obalů. Pokud se rostoucí spotřeba mléčných výrobků a ovocných či zeleninových šťáv zdvojnásobí, pak by zálohový systém musel zajistit vrácení nejméně 95 % všech zálohovaných lahví pro splnění cílů SUP a bez navýšení investic do intenzifikace tříděného sběru nápojových obalů.
Dalším trendem je omezování spotřeby vody a nealko nápojů v PET obalech a orientace na skleněné lahve, filtrovanou kohoutkovou vodu nebo používání vlastních opakovaně plnitelných nápojových lahví. Přechod na více ekologické varianty obalů vod a limonád místo balení do PET může znamenat snížení jejich podílu na trhu, a naopak nárůst tržního podílu mléčných výrobků, ovocných nebo zeleninových šťáv. Nelze tedy s jistotou říct, že aktuálně navržený povinný zálohový systém, který, pokud bude úspěšný, může zajistit vrácení více než 92 % PET nápojových lahví od vod a limonád, bude sám o sobě postačovat k splnění 90% cíle směrnice.
Aby bylo spolehlivě dosaženo povinných cílů sběru nápojových lahví podle SUP, bylo by zřejmě nutné, aby byly zálohované všechny plastové lahve obsahující mléko, jogurtové nápoje, kefíry, podmáslí, ovocné a zeleninové nápoje, smoothies a další nápoje.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.