Za biodegradibilní obal můžeme považovat ten, kdy biopolymery, ze kterých je obal vyroben, jsou rozloženy působením biologických činitelů, organismů. Na biodegradaci plastů se podílejí zejména plísně. Za vysoké vzdušné vlhkosti plísně a bakterie způsobují degradaci samotného polymeru.
Pojem „biologicky rozložitelný“ neznamená, že se plastový materiál biologicky rozloží kdekoli nebo v přiměřeně krátké době. Rychlost, s jakou se plastový předmět biologicky rozkládá, nezávisí pouze na materiálu, ze kterého je vyroben. Závisí také na podmínkách prostředí, kde skončí. Plastové předměty lze považovat za „biologicky rozložitelné“ pouze tehdy, pokud je mohou mikroorganismy plně rozložit. Plastové předměty, které se rozpadají pouze na menší kousky jako mikroplasty nebo na menší jednotky, které nejsou biologicky rozložitelné, nejsou vylepšením oproti konvenčním plastům.
Biodegradibilita je jedním z důležitých vlastností obalových materiálů. Ovšem je nutné rozlišovat typ polymeru, ze kterého je obal vyroben. Hojně využívané syntetické polymery a chemicky upravené biopolymery mají delší dobu biodegradibility, a proto budou od roku 2022 zakázány v rámci nové evropské směrnice omezující využívání jednorázových plastů. Zelenou mají chemicky neupravené biopolymery a bioplasty z nich vyrobené, které se v přírodě rychle a plně rozkládají.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.