Další se strategií pro dosažení klimatické neutrality do roku 2050 je strategie Farm to Fork, přijatá minulý měsíc Evropským parlamentem. Je zaměřená na způsob výroby potravin v Evropě.
Mezi přední cíle strategie je snížení používání pesticidů na polovinu a hnojiv o pětinu, ekologicky obhospodařovaná půda se má zvýšit na 25 %.
Tyto ambiciózní cíle ovšem naráží na pragmatické uvažování zemědělců a potravinářů. Naplnění cílů může vést ke zdražení potravin. Při nižším používání pesticidů a hnojiv mohou zemědělci očekávat nižší výnosy a tím automaticky zvýšení cen zemědělských plodin.
Problém vidí také v záměru snížení zemědělských emisí metanu a dusíkatých plynů až o 30 %. To by znamenalo snížení počtu chovaného dobytka odhadem o 20 % a tím opět zvýšení cen masa, masných a mléčných výrobků.
Strategie se také zaměřuje na zkracování délky přeprav surovin i produktů, nastavení opatření v oblasti skladování nebo balení potravin, na minimalizaci plýtvání potravinami a posílení informovanosti spotřebitelů.
Evropská komise chce vhodnými regulacemi, které budou navazovat na strategii Farm to Fork, snížit do roku 2030 potravinový odpad na obyvatele na úrovni maloobchodníků a spotřebitelů na polovinu. Na základě nové metodiky pro měření potravinového odpadu a údajů, které se od členských států očekávají v roce 2022, stranoví základní úroveň a navrhne právně závazné cíle pro omezení plýtvání potravinami v celé EU.
Podle Akčního plánu strategie Farm to Fork, do konce roku 2023 navrhne Evropská komise cíle na úrovni EU pro omezování potravinového odpadu. Ve 4. čtvrtletí příštího roku předloží návrh revize pravidel EU týkající se vyznačování data spotřeby a data minimální trvanlivosti.
Zdroj: freepik.com