Nejdůležitější funkcí obalu je chránit potraviny před nežádoucími změnami, jež mohou vést k jejich znehodnocení, kratší trvanlivosti, plýtvání, či dokonce újmám na zdraví. K těmto změnám může docházet mechanickým poškozením (přeprava, hlodavci), oxidací, kontaminací cizími látkami, ale i mikrobiologickými procesy (plísně, bakterie aj.). A co víc, bez obalů by pro řadu lidí s horší motorikou byla konzumace potravin mnohem složitější, ba nemožná.
Jak obaly pomáhají chránit přírodu, klima a lidské zdraví?
Ač si to často neuvědomujeme, potravinový obal nám usnadňuje život v mnoha aspektech. Připomeňme si ty nejdůležitější.
Obaly jako prevence plýtvání jídlem i salmonelózy
Maso, zelenina, sýry a další potraviny vydrží díky obalům podstatně déle čerstvé. Zůstávají totiž chráněny před oxidací, bakteriemi, vznikem plísní a zkažením. Ve hře je také naše zdraví, neboť nechráněné či špatně zabalené a skladované maso, mléčné výrobky, ovoce a zelenina mohou zapříčinit nepříjemné zažívací potíže.
Obaly mají také podíl v boji proti plýtvání jídlem (foodwaste) – problému, který úzce souvisí i s klimatickými změnami. Tím, že obal prodlužuje trvanlivost, při správném skladování má zabalená potravina vyšší šanci, že neskončí na skládce.
Obaly a ergonomie
Výrobci obalů se musí zabývat také tím, jak ergonomicky přístupný je obal pro různé spotřebitele, včetně seniorů a malých dětí. To se týká zvlášť tzv. znovuuzaviratelných obalů, kam patří nápojové obaly s víčky, kartony, ale nejen ty. Snahou výrobců je navrhovat obaly tak, aby se snadno držely, otevíraly, uzavíraly a ovládaly také starším lidem či dětem s omezenějšími fyzickými silami a motorikou. Proto u spotřebitelů bodují šroubovací uzávěry nápojů umožňující pohodlný, rychlý přístup.
Stejně dobře umí obaly zamezit přístup k produktu uvnitř, pokud by znamenaly pro konzumenta nebezpečí. To se týká např. potravin, léků, chemických a kosmetických prostředků, jež mohou ohrozit zdraví nejmenších dětí. Právě proto moderní obaly disponují speciálním mechanismem, který jim znemožňuje otevření.
5 častých chyb při skladování potravin a jak se jim vyhnout:
Plýtvání jídla, ale i nevolnosti, či otravě můžeme předejít správným skladováním potravin.
1. Chleba do sáčku
Pečivo potřebuje dýchat, a proto v igelitu trpí, přesněji ztrácí svou konzistenci a je náchylnější k plísni. Déle čerstvé vydrží v látkové utěrce, plátěném sáčku, proutěném košíku či chlebníku.
2. Plast na všechno
Každý obal je určen pro daný (či podobný) typ potravin v něm umístěný. Vždy se proto ujistěte, zda je obal pro daný pokrm vhodný, a před vložením nechte horké jídlo ochladit.
3. Cereálie, luštěniny a mouka v původním obalu
Tyto a jiné dlouho skladované potraviny je vhodné přemístit do uzavíratelných, nepropustných nádob (sklo), kde odolají škůdcům, plísním a nezapaří se.
4. Ovoce a zelenina v ledničce
Uchovávání v ledničce nesvědčí cibuli, bramborám, paprice, rajčatům ani exotickému ovoci včetně manga, citrusů a banánů. Aby nepozbyly chuť a vůni, skladujte je při pokojové teplotě.
5. Ignorování trvanlivosti
Nezapomeňte pravidelně kontrolovat maximální či doporučenou lhůtu spotřeby a přizpůsobit jí svůj týdenní jídelníček i plánování nákupů.
Zdroj: freepik.com