Co je to cirkulární ekonomika?
Cirkulární ekonomika je klíčovým konceptem udržitelného rozvoje. Spočívá v cyklickém nakládání s produkty a materiály, které nekončí na skládkách (lineární ekonomika), ale zůstávají v oběhu díky opětovnému používání a recyklaci. Cílem je snížit množství odpadu, podpořit ochranu ekosystémů, a potažmo snížit náklady na výrobu i zpracování odpadu.
4R vize – Reduce, Reuse, Recycle, Replace
V souvislosti s plastovými obaly se poslední dobou zmiňuje termín 4R. Jde o princip, jenž zahrnuje aktivity výrobců, firem i jednotlivců pro udržitelnější nakládání s obaly:
- Reduce – snaha o snížení množství použitých obalů při současném zachování bezpečnosti a kvality produktů,
- Reuse – opětovné použití obalů skrze jejich uchování v tržním koloběhu nebo upcyklaci,
- Recycle – maximální recyklace obalů a preference již recyklovaných plastů jako rPET, rHDPE aj.,
- Replace – kde je to možné, vhodné a efektivní, jsou plast a plastové obaly nahrazovány jinými, ekologičtějšími materiály.
Nový design i nové materiály aneb není PETka jako rPETka
Aby se snížila spotřeba plastů při výrobě obalů, navrhují se lahve s novým designem, nižšími víčky, tenčí i lehčí strukturou a dalšími úspornými vlastnostmi.
Dalším trendem je využívání tzv. recyklovaného plastu pro výrobu nových obalů. Produkty označené jako rPET či rHDPE jsou tedy, v různém poměru, vyrobeny z již recyklovaného plastu. V roce 2021 vznikla v Česku první továrna na produkci rPET lahví a očekává se zapojení velkých nápojářských koncernů.
A pozornost se více a více upírá rovněž na plast z oceánů. I z něj se začínají vyrábět nové produkty. Už nyní si tak můžete koupit třeba funkční košili nebo běžecké boty vyrobené z PET lahví a rybářských sítí posbíraných na březích moře.
Zdroj: freepik.com