Necelou polovinu plastových odpadů představují špatně recyklovatelné plasty, které lze už jen skládkovat nebo použít jako alternativní palivo (TAP). Jak je ale můžeme využít efektivněji?
Mezi problematické plastové materiály patří zejména různé druhy folií mimo LDPE. Dále znečištěné plasty, černé plasty a drobné úlomky plastů cca do 10 cm. Tyto odpadní plasty, nebo také „výměty“, mají nyní novou šanci na vhodné materiálové využití.
Sběr odpadních plastů je nejefektivnější u jednodruhových plastů, které jsou sbírány a recyklovány samostatně. Problém začíná u plastových odpadů vytříděných z jiných odpadů, kdy vzniká vysoká míra znečištění. V ČR je integrovaný systém třídění odpadů, tzn. obaly i neobaly dohromady. Je to obvykle směs různých polymerů s proměnlivou kvalitou. Proto je nutné další dotřídění před zpracováním do recyklace.
Pozitivní změna nastala při třídění plastu v domácnostech, kde se neustálou edukací a informovaností zlepšuje objem správně tříděného obalového plastu. V roce 2017 to bylo zhruba 12 kg/obyvatele/rok, v loňském roce to bylo o 30% více.
V komunálním plastovém odpadu tvoří plastové obaly zhruba 68 % hmotnosti. Jejich hmotnost se pozitivně snižuje například inovacemi v konstrukci PET lahve umožňující nižší spotřebu PET materiálu.
Skladba plastových komunálních odpadů je v ČR v průměru následující: fólie 22,5 %, PET láhve 20,4 %, HDPE/PP/PET duté obaly 7,6 %, EPS/XPS obaly 1,5 %, jiné plasty 33,5 % a neplastové příměsi 14,5 %.
Podle platného zákona o odpadech jsou obce povinny v roce 2025 dosáhnout minimálně 60 % separace a od roku 2035 alespoň 70 % třídění jednotlivých druhů odpadů (papír, sklo, plast, kov, biologický odpad, jedlé tuky a oleje, textil). Cílem novely zákona o odpadech je zvýšit třídění komunálních odpadů, zvýšit účinnost recyklace a snížit ukládání na skládkách, kdy v roce 2035 může být skládkováno pouze 10 % komunálního odpadu.
Konkrétně u plastových obalů se požaduje od roku minimální 50 % recyklace, od roku 2030 více než 55 %. Jak vyřešit tedy situaci, kdy necelá polovina všech plastových odpadů jsou špatně recyklovatelné plasty? Ty se skládají z plastových obalů a z plastů pro jiné účel než obal. Motivací pro používání jednodruhových a dobře recyklovatelných plastových obalů je ekomodulace. Ovšem i z dobře recyklovatelných obalů se bohužel špatným zacházením spotřebitelů a jejich nevhodným tříděním stávají problematické výměty.
Jak jsme již uvedli, nerecyklovatelné výměty jsou buď skládkovány nebo slouží pro výrobu TAP. S účinností novely zákona o odpadech není od roku 2021 považováno za recyklaci energetické využití, TAP, zasypání a skládkování.
Nabízí se tedy nová varianta efektivního zpracování výmětu – chemická recyklace.
O chemické recyklaci, neboli pokročilé recyklaci plastů, jsme již několikrát psali v předešlých příspěvcích. Tato technologie není v České republice ještě provozována, protože ji brání zejména legislativa a problém se započítáváním chemické recyklace do statistik materiálového využití odpadů. Aktuálním úkolem pro sektor odpadového hospodářství ve spolupráci se zákonodárci je vytvoření politického a legislativního rámce pro urychlení realizace technologií chemické recyklace. Současně nastavit rovné podmínky s ostatními způsoby recyklace a zajistit přístupu na otevřený jednotný trh s plastovým odpadem.
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.